KARLI HAVALARDA NASIL YÜRÜMELİYİZ


Kar yağışı ile birlikte kazalar ve yaralanmalarda da artış görülüyor. Yağış sonrası buzlu ve kaygan olan zemin, yürümeyi zorlaştırıyor ve çeşitli sakatlıklara neden olabiliyor. 
Kar yağışı sonrası meydana gelen buzlanma; yollar, kaldırım, merdivenler ve de üst geçitlerde büyük tehlike oluşturur. Karlı dönemlerde buzlanmaya bağlı olarak yaşanan düşmelerde en fazla el bileği, kalça, omuz çevresi ve ayak bileği kırıklarının görüldüğü tespit edilmiş, Karlı havalarda sokakta yürürken herkes çok dikkatli olmalıdır. Ayağı kayan kişilerin düşmemek için ilk gösterdikleri refleks kollarını açmaktır. Bu düşme pozisyonu sonrasında omuzlarda ve el bileğinde zedelenmeler, kırılmalar ve incinmeler yaşanır. Kişi böyle bir durumda en kısa zamanda en yakın sağlık kurumuna ulaştırılmalıdır.

Ayakkabılar  Önemli
    Buzlu ve kaygan zeminde yürürken ellerin dengeli bir şekilde iki yanda olması, düşme esnasında başın korunmasını kolaylaştırır. Ellerin cepte olması, telefonla konuşmak gibi eylemler de düşme riskini artırmakla beraber ciddi sakatlıkları da beraberinde getirir. Cep telefonu ile konuşmanın karda yürürken tehlike yarattığını,Kişinin tehlikeli zeminde yürümeye çalışırken cep telefonuyla konuşması dikkatini dağıtır. Bu nedenle buzlu zeminde yürürken telefonla ilgilenmemek gerekir. Böyle havalarda tabanı kaymayan ayakkabılar tercih edilmeli, yürürken küçük, dengeli ve yavaş adımlar atılmalı, kol kola yürünmemelidir. Merdiven inip çıkarken tırabzanlar tutunulmalı, ağır eşyalar kucakta taşınmamalıdır. Düşerken yapacağımız ilk refleks tutunmaya çalışmak olacaktır, bu yüzden olası düşme halinde ilk tedbir avuç içlerimizin zemine bakacak şekilde düşme pozisyonu almamızdır.

Kırık ve çıkık 

   Düşme veya çarpma sonrasında hareket ettikçe artan ağrı, çarpan organda şekil bozukluğu, ödem ve kanama nedeniyle şişlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmesi gerekir. Eğer kırıktan şüpheleniliyorsa kırık olan bölge mümkün olduğunca hareketsiz tutularak en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.

Sakatlanan kişiyi kıpırdatmayın

 

   Sakatlanan kişiyi kıpırdatmak kırığın durumu ve yeri tam bilinemeyeceği için risk taşır. Bilmeden hareket ettirmek, iç kanamayı artırabileceği gibi hastanın acı çekmesine de sebep olur. Konusunda uzman bir doktor gelene kadar çıkık yerine oturtulmaya çalışılmamalıdır.